srijeda, 17. kolovoza 2016.

Ona je tajnovita i trnovita, ali vrlo ljekovita… Ona je trnina



Narodna medicina odavno poznaje ljekovitost trnine, a u današnje je vrijeme njezina upotreba zapostavljena. Njenu ljekovitost su poznavali još stari Rimljani, koji su posebno koristili plod ove trnovite biljke.
Skupljali su i cvjetove, i upotrebljavali ih protiv kašlja i bolesti dišnih organa, dok su plodove močili u vino zaslađeno medom, što je bilo odlično sredstvo protiv bubrežnih i mokraćnih kamenaca, reume, artritisa i gihta. Danas nam je poznata ljekovitost cvijeta, lista, kore i korijena. Od plodova se radi pekmez i sok. Pekmez se najčešće koristi kao sredstvo za pospješivanje probave kod osoba s neurednom stolicom, a sok se koristi za ublažavanje problema uzrokovanih bolestima u usnoj šupljini i grlu (upale sluznice usne šupljine i desni, upaljeno ždrijelo). Čaj od cvjetova pospješuje izlučivanje mokraće, smanjuje intenzitet grčeva probavnog sustava i općenito se upotrebljava za jačanje probavnog sustava. Čajem su se također ispirali kožni osipi. Pripravci od korijena (najčešće čaj) nekada su se upotrebljavali za liječenje groznice. U plodu i kori ima tanina i gorkih tvari, u stabljici i lišću ima kalija, kalcija i flavonskih heteroida, a u plodu ima pektina, jabučne i cijanovodične kiseline, kao i vitamina C (100 g ploda sadrži 200 mg). Za trninu kažu da sadrži pregršt antioksidanasa. Čisti krv od masnoće, razređuje je i odlično je sredstvo za pražnjenje crijeva, te izlučivanje znoja i mokraće. Pomaže i kod gihta.

Sok od trnina- Možda nećete poverovati da su bobice izuzetno oporog ukusa, koje možete vidjeti bilo gdje u prirodi izuzetno ljekovite. Trnina se ponekad naziva i divlja šljiva, trnavka, te mačija šljiva. Plodovi ove biljke počinju da zriju u avgustu i tada postaju okrugli, plavkasto – crni. Upravo tada se pripremaju svi oni ukusni specijaliteti za zimnicu, kao što su: džem od trnina, domaći sok od trnina ili čaj od trnina. Nekada je bilo nezamislivo da zimnica ne sadrži makar jedan od specijaliteta spravljen od ovog voća, bilo da je to džem ili domaći gusti sok od trnina.
Da li je sok od trnina dobar za zdravlje? Ljekovitost trnine je poznata stoljećima, samo smo je danas, čini se malo zaboravili. Naši stari su itekako dobro znali da ova biljka liječi groznicu, te razne probavne smetnje, između ostalog. Cvijet, plod i kora sa korijena ove biljke se smatraju ljekovitim djelovima. Pored navedenog, trnina se koristi i za pročišćavanje krvi, te bolesti disajnih organa, a posredno liječi i žuticu i različita kožna oboljenja, jer je odlično sredstvo za poboljšanje krvne slike. Zanimljivo je da je ekstrakt napravljen od bobica ove biljke počeo da se koristi i za spravljanje kozmetičkih preparata i to u vidu ulja za kožu. Za sada se ulje od trnine najčešće koristi u aromaterapiji. 



Da li je sok od trnina dobar za mršavljenje? Kako trnina sadrži neke sastojke koji imaju blago diuretično sredstvo, smatra se da je dobra za mršavljenje. Naravno, vrlo je važno i šta konzumirate, to jest koji specijalitet napravljen od ove biljke. Ukoliko želite da koristite trninu za mršavljenje, logično je da ćete koristiti čaj, a ne domaći sok od trnine ili domaći džem, koji se spravlja sa šećerom. Iako se smatra dobrom za mršavljenje, imajte na umu da to nije dovoljno da biste zaista i smršali. 

Da li se sok od trnina smije konzumirati u trudnoći? U principu se zna da u trudnoći baš i nije preporučljivo koristiti sokove od nakiselog voća u većim količinama. A uzevši u obzir da domaći sok od trnina, bilo da je sirup ili gusti sok ima i blago laksativno dejstvo, treba biti naročito obazriv.

Kako se pravi domaći sok od trnina za zimnicu? Recept za pripremu ovog soka je izuzetno jednostavan. Količina data za 1 kg voća, a vi naravno možete mijenjati recept prema sopstvenim potrebama. Od sastojaka će vam biti potrebno samo :

    1 kg trnina
    250 gr šećera

Trnine operite i obarite u 1 l vode. Kada omekšaju propasirajte ih.  Zatim voće sipajte u šerpu ili lonac, dodajte šećer i nalijte sa 2,5 l vode. Ovako pripremljeno voće ostavite da provri i kratko kuvajte. U međuvremenu, sterilišite flaše, pa dok je domaći sok od trnina još topao, sipajte ga u flaše i umotajte u ćebe. Kada se domaći sok od trnina potpuno ohladi, odložite ga za zimnicu. Pošto se ovaj sok priprema bez konzervansa, najbolje je da stoji na hladnom i tamnom mestu, kako bi se održao. Ukoliko, pak želite da pripremate domaći sirup pd trnina, onda je mjera malo drugačija. Takođe, i ovaj recept je za osnovnu količinu, pa ga možete povećavati proporcionalno u skladu sa vašim potrebama. Od sastojaka će vam biti potrebno:

    oko 100 komada bobica trnina
    500 gr šećera
    1 l vode

I ovaj, kao i recept za gusti domaći sok od trnina uopšte nije komplikovan. Možda će vam se samo učiniti neobičnim. Dakle, operite bobice, pa ih ubacite u staklenu flašu. Pospite ih šećerom, te flašu napunite vodom. Ovako pripremljeno voće stavite u dublji sud, koji ćete naliti vodom, ako je moguće do grlića flaše. Ostavite da provri, pa isključite ringlu i ostavite flašu da se postepeno hladi. Kada se potpuno ohladi, domaći sirup od trnina je spreman za korištenje. Kao i prethodni recept, i ovaj se priprema bez konzervansa, pa da bi se održao za zimnicu najbolje je da ga držite u frižideru.

Nema komentara:

Objavi komentar